BOZP v malé firmě 1-24 zaměstnanců
Dotaz:- Potřebovali bychom radu ohledně BOZP směrnic. Jsme malá obchodní firma, máme jednoho zaměstnance ve skladu kosmetiky a platíme externí firmu na BOZP, která provádí každoročně prověrku a školení BOZP. Tato firma nabízí navíc nějaké směrnice za dodatečnou cenu. Vždy se nám snaží vysvětlit, že tyto směrnice jsou nutné a musíme je mít, ale je to tak opravdu? Jaké směrnice musíme mít?
Odpověď BOZP info:
Povinnosti zaměstnavatele při zajišťování BOZP vycházejí především z části páté z. č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů, a zákona č. 309/2006 Sb., o zajištění dalších podmínek BOZP, ve znění pozdějších předpisů. Zaměstnavatel v malé firmě, i třeba jen s jedním zaměstnancem, musí zajistit následující. Vámi zmiňovanou prověrku BOZP (§ 108 odst. 5 zákoníku práce) a školení BOZP (§ 37, § 103 zákoníku práce) – četnost a formu stanovuje zaměstnavatel; v případě, že zaměstnanec jezdí služebním autem nebo používá vlastní pro služební účely, tak by měl mít i školení tzv. řidičů – referentů. O školení zaměstnavatel vede dokumentaci.
Nesmí připustit, aby zaměstnanec vykonával zakázané práce a práce, jejichž náročnost by neodpovídala jeho schopnostem a zdravotní způsobilosti, tzn. zajistit zaměstnancům pracovnělékařskou prohlídku (zákon č. 373/2011 Sb.; vyhl. č. 79/2013 Sb.). Zaměstnavatel musí vést dokumentaci o vyhledávání a vyhodnocování rizik a o přijatých opatřeních (§ 102 odst. 4 zákoníku práce); v knize úrazů vést evidenci o všech úrazech (povinnosti při pracovních úrazech stanovuje § 105 zákoníku práce a nařízení vlády č. 201/2010 Sb.). Zaměstnavatel musí mít zákonné pojištění odpovědnosti zaměstnavatele za škodu při pracovním úrazu nebo nemoci z povolání (§ 365 zákoníku práce; vyhl. č. 125/1993 Sb.). Pokud zaměstnanci budou používat osobní ochranné pracovní prostředky (OOPP), musí o tom také zaměstnavatel vést dokumentaci (§ 104 zákoníku práce; nařízení vlády č. 390/2021 Sb.).
Pokud zaměstnavatel provozuje technická zařízení, musí zajišťovat jejich pravidelné kontroly, revize (zákon č. 250/2021 Sb. a jeho prováděcí nařízení vlády; nařízení vlády č. 378/2001 Sb.). Zaměstnavatel zařazuje práce do kategorií (§ 37 z. č. 258/2000 Sb.; vyhl. č. 432/2003 Sb.). A podle § 103 odst. 1 písm. b) zákoníku práce je povinen informovat zaměstnance o tom, do jaké kategorie byla jím vykonávaná práce zařazena.
Zaměstnavatel by měl mít nějakou vlastní směrnici BOZP a výše uvedené tam zaznamenat. Pokud má firma více než 25 zaměstnanců, podle z. č. 309/2006 Sb. musí mít odborně způsobilou osobu k zajišťování úkolů v prevenci rizik. Přestože vy takovou osobu mít nemusíte, mohli byste využít jejích služeb na zpracování směrnice.
ZDE NALEZNETE DŮLEŽITÉ ODKAZY NA ÚŘADY A INSTITUCE, KTERÉ MAJÍ CO DO ČINĚNÍ S VYHRAZENÝMI ZDVIHACÍMI ZAŘÍZENÍMI
TIČR – technická inspekce české republiky. www.ticr.eu
Vykonává státní odborný dozor nad bezpečností vyhrazených technických zařízení v rozsahu zák. č. 174/1968 Sb., o státním odborném dozoru nad bezpečností práce. Vyhrazenými technickými zařízeními jsou ve smyslu § 6b odst. (1) zák. č. 174/1968 Sb., o státním odborném dozoru nad bezpečností práce zařízení se zvýšenou mírou ohrožení zdraví a bezpečnosti osob a majetku, která podléhají dozoru podle tohoto zákona. Jsou to technická zařízení tlaková, zdvihací, elektrická a plynová
IP SUIP – státní úřad inspekce práce www.suip.cz
VÚBP – Výzkumný ústav bezpečnosti práce www.vubp.cz
Účelem zřízení VÚBP, v. v. i., je uskutečňování výzkumu v oblasti bezpečnosti práce a ochrany zdraví při práci a plnění úkolů, vyplývajících z Úmluv Mezinárodní organizace práce, z platných právních předpisů v oblasti BOZP, z požadavků Rady Evropské unie a Evropské komise, Evropské agentury pro bezpečnost a ochranu zdraví při práci, Eurostatu, a z potřeb zřizovatele a inspekce práce.